Kalistēnika jeb Calisthenics

Apspriežam notikumus un pasākumus, kā arī jautājumi, padomi un informējoši apraksti
   

Kalistēnika jeb Calisthenics

Atbildēt free_awsm » 14:59:42 / 25.10.2012

Kalistēnika jeb Calisthenics
Attēls
Kalistēnika vairs nav tik bieži dzirdama aprindās kur trenē spēku, daudziem treneriem mūsdienās būtu pat grūtības izrunāt šo vārdu. Vārds "Calisthenics" tiek lietots Angļu valodā vismaz jau kopš 19. gadsimta, bet tā terminam ir ļoti sena izcelsme. Tas nāk no senās Grieķijas - kallos nozīmē "skaistums," un sthenos, nozīmē "spēks". Kalistēnika pamatā ir māksla izmantot paša ķermeņa svaru un inerces īpašības fiziskajai attīstībai.

Daudzi domā, ka Kalistēnika ir pievilkšanās, piepumpēšanās, pietupšanās un tamlīdzīgi vingrinājumi, kuru mērķis ir "uztaisīt" pēc iespējas vairāk reižu, lai uztrenētu izturību un nedaudz spēku. Patiesībā skatoties kalistēnikas pirmsākumus jūs secināsiet, ka agrāk kad cilvēki nodarbojās ar kalistēniku ļoti liels uzsvars tika, likts uz to, kā iegūt maksimāli lielu spēku. Mūsdienās tas nereti tiek piemirsts, tādēļ arī ir izveidojies vārds "old school Calisthenics" jeb Vecās skolas Kalistēnika.
Vecās skolas kalistēnika

Vecās skolas kalistēnika var attīstīt daudz vairāk spēka nekā vidējais cilvēks var uztrenēties trenažieru zālē, cilājot svara stieņus. Tie kas trenējušies vecās skolas kalistēniku ir bijuši pietiekami spēcīgi, lai pārplēstu tērauda rokudzelžus, pārplēšot to ķēdi, spējīgi sist pa sienu tik stipri, ka no tās nobirst lieli gabali un pārsituši ķieģeļus uz pusēm.

Ļoti daudz cilvēki koncentrējās tieši uz trenēšanos ar ķermeņa svaru, lai iegūtu maksimālo spēku. To var novērot apskatoties uz seno Grieķu un Romiešu atlētu skulptūrām no tā laika, viņi trenējās izmantojot tikai savu ķermeņa svaru - apskatieties uz viņu muskuļiem. Viņi bija lielāki un iespaidīgāki nekā cilvēki kas pavada laiku svaru zālēs mūsdienās. Apskatieties kaut vai Herkulesu vai arī "Laocoon" statuju Vatikānā:
Herkuless
Attēls
"Laocoon"
Attēls


Atlēti šajās skulptūrās ir ļoti muskuļoti, un varētu viegli uzvarēt dabīgo kultūristu sacensībās mūsdienās, tajā laikā tāds regulējams stienis vēl nebija izgudrots, līdz pat 19. gadsimtam. Šie atlēti izmantoja gandrīz tikai savu ķermeņa svaru, bet ieguva tādu ķermeņa uzbūvi kas liktu parastam kultūristam kaunēties.

Tas jau ir sen zināms, ka, strādājot ar savu ķermeņa svaru, var uzlabot savu ķermeņa izskatu un palielināt spēku. Jau sen cilvēki, kad vēlējās demonstrēt savu spēku, to darīja izmantojot savu ķermeņa svaru un veica dažādus kalistēnikas pamatelementus kā palēcienus, ķermeņa pacelšanu utt. Tos tā arī pazīst mūsdienās, tikai agrāk to izmantoja, lai iegūtu spēku, lai karavīri varētu attīstīt maksimālo cīņas spēku un iegūtu iebiedējošu muskulatūru, agrāk to neredzēja kā izturības trenēšanu.
Attēls


Vienu no senākajiem kalistēnikas piemēriem apraksta sengrieķu vēsturnieks Hērodots. Viņš stāsta, ka pirms kaujas pie Termopilām (480. gadā pirms Kristus) Persiešu ķēniņš Kserkss nosūtīja skautus pavērot viņa Spartiešu ienaidniekus, kur valdīja ķēniņš Leonīds. Par izbrīnu Kserkss uzzināja, ka Spartiešu karavīri ir aizņemti trenējot, savus ķermeņus izmantojot kalistēniku. Kserksam nebija ne jausmas, ko darīt, jo izskatījās, ka tie gatavojas kaujai. Tas izskatījās smieklīgi, jo persiešu armijā bija pāri 120`000 karavīru, bet Spartieši bija tikai 300. Tad viņš nodeva Spartiešiem ziņu, ka viņiem vai nu jāpārvācas, vai arī tie tiks iznīcināti. Spartieši nepakļāvās Kserksam, un viņi izturēja tikmēr kamēr pārējie Grieķu spēki neapvienojās. Jūs iespējams esiet redzējuši slaveno dramatizējumu Zaks Šnaidera filmā 300: Termopilu kauja (2006).
Attēls



Spartieši vēl joprojām tiek uzskatīti par stiprāko karavīru rasi, kas jebkad pastāvējusi. Un viņi nebija par lepnu, lai trenētos izmantojot kalistēniku. Kalistēnika bija tieši galvenais iemesls, kāpēc viņi bija tik iespaidīgi karotāji un viņi nebija vienīgie, kas ticēja, ka ar kalistēniku var daudz panākt. Pavsānijs ir dokumentējis, ka visi labākie atlēti oriģinālajās olimpiskajās spēlēs trenējās kalistēnikā, tai skaitā labākie bokseri, cīkstoņi un spēka vīri. Attēlos uz māla, mozaīkās un arhitektūras ir ļoti daudz ainu kas attēlo kalistēnikas treniņus. Ķermeņa ideālu mūsdienās mēs pazīstam pēc "Grieķu dievu" skulptūrām, bet tās ir veidotas ņemot par paraugu atlētus kas nodarbojās ar kalistēniku. Senie grieķi saprata, ka trenējoties izmantojot kalistēniku, var attīstīt ķermeni līdz tā maksimālajam dabiskajam potenciālam, kas izskatās proporcionāli. Grieķi zināja, ka izmantojot šo, mākslu var iegūt ne tikai spēku un izturību, bet arī grāciju kustībā un skaistumu fiziski.

Izmantotā literatūra: Convict Conditioning: How to Bust Free of All Weakness Using the Lost Secrets of Supreme Survival Strength
free_awsm
Site Admin
 
Ziņojumi: 79
Reģistrēts: 00:17:13 / 24.10.2012

Atgriezties uz Sports

Pašlaik forumā

Šo forumu pašlaik apskata: Nav reģistrētu lietotāju un viesi: 4

cron